Kolejne (już szóste !) udane spotkanie informacyjno-edukacyjne dla osób chorych na NP i ich bliskich – Gdańsk 2017

25 marca 2017 r. odbyło się, szóste już, regionalne spotkanie pacjentów. Tym razem

w Gdańsku, gdzie spotkali się pacjenci, którzy leczą się w ośrodkach woj. pomorskiego
i warmińsko-mazurskiego. Spotkanie otworzyła Alicja Morze, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół, która opowiedziała o stowarzyszeniu
i działaniach jakie podejmuje ono na rzecz chorych w Polsce. Jako druga zabrała głos Agnieszka Bartosiewicz, Wiceprezes Stowarzyszenia i opowiedziała o akcjach edukacyjnych, jakie stowarzyszenie zorganizowało na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Następnie wystąpił prof. Marcin Kurzyna z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku
i przedstawił wykład pt.: „ Co to jest nadciśnienie płucne – różne oblicza i sposoby leczenia”. Pan Profesor jak zwykle w sposób bardzo zrozumiały i przejrzysty opowiedział o nadciśnieniu płucnym. W swoim wykładzie skupił się przede wszystkim na grupach nadciśnienia płucnego oraz sposobach leczenia. Omówił także zakrzepowo-zatorowe NP (CTEPH), a na koniec opowiedział o zaleceniach ogólnych dla chorych na tętnicze nadciśnienie płucne w wykładzie zatytułowanym: „Co wolnego, a czego nie wolno pacjentowi z TNP”.

W trakcie spotkania, prof. Kurzyna omówił także wyniki ankiety przeprowadzonej w 2012 roku, w pięciu europejskich państwach wśród chorych z nadciśnieniem płucnym i ich opiekunów.

Informacje dotyczące nadciśnienia płucnego u dzieci przedstawiła prof. Joanna Kwiatkowska
z Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że jest mało danych oraz dokładnych wytycznych jeśli chodzi o leczenie dzieci z NP. W swojej prezentacji zaprezentowała również krótki film przedstawiający dziewczynkę z NP, która opowiada o tym, jak włączenie leczenia poprawiło komfort jej życia.

O metodach podawania leków w Tętniczym Nadciśnieniu Płucnym opowiedziała Pani Daria Oniszko z Klinicznego Centrum Kardiologii w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku W swojej prezentacji omówiła szczegółowo oraz pokazała metody podawania leków.

Dodatkowo, licznie przybyli uczestnicy warsztatów, około 70 osób, mieli okazję spotkać się ze swoimi lekarzami i wysłuchać wykładów wygłoszonych także przez, prof. Ewę Lewicką
z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr Ewę Malinowską z Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc z Olsztyna.

W spotkaniu udział wzięli także członkowie Get Breathless “Team Gdynia” – przyjaciele Stowarzyszenia, którzy w geście solidarności z chorymi uczestniczą w ultramaratonach, zawodach triathlonowych, zawsze występując w koszulkach z logotypem stowarzyszeniowym. Panowie wzbudzili duże zainteresowanie – w kuluarowych rozmowach mówiono z podziwem o ich wyczynach.

Zdjęcia: Grzegorz Morze, Agnieszka Bartosiewicz (zdjęcie nr 18)