Lek dla chorych na zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne został objęty refundacją

Z przyjemnością informujemy, że od 1 września 2015 lek Adempas (riociguat) znajdzie się na liście leków refundowanych w ramach programu lekowego „Leczenie przewlekłego zakrzepowo- zatorowego nadciśnienia płucnego (CTEPH)”. Oznacza to, że lek będzie dostępny bezpłatnie dla chorych z zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniem płucnym, którzy nie kwalifikują się do operacji endarterektomii płucnej lub nie przyniosła ona u nich odpowiedniej poprawy stanu zdrowia. Dokładne warunki, jakie musi spełnić chory, aby otrzymywać lek, określone są w programie, który jest na 761 stronie Załącznika do obwieszczenia MZ z dn. 26.08.2015 – link http://www.bip.mz.gov.pl/__data/assets/pdf_file/0020/34805/Zalacznik-do-obwieszczenia.pdf

Bardzo cieszymy się z tej decyzji, ponieważ zabiegaliśmy o nią w imieniu chorych z CTEPH. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które działały na rzecz udostępnienia chorym tej terapii.

Zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne to jedyny rodzaj nadciśnienia płucnego, który da się całkowicie wyleczyć. Metodą leczenia jest operacja endarterektomii płucnej. Niestety nie u wszystkich chorych można taką operację przeprowadzić, u części zaś nie przynosi ona wystarczającej poprawy stanu zdrowia. Jedną z opcji leczenia może być też zabieg angioplastyki balonowej. Dla chorych niekwalifikujących się do operacji, istnieje terapia farmakologiczna, jednak ze względów finansowych dla większości potrzebujących była ona dotychczas niedostępna. Sytuację tę zmienia decyzja Ministra Zdrowia o uruchomieniu programu „Leczenie przewlekłego zakrzepowo- zatorowego nadciśnienia płucnego (CTEPH)”.

Program wejdzie w życie dopiero, gdy zostaną spełnione następujące warunki:

1. NFZ wyda zarządzenie, w którym określi szczegółowe warunki rozliczania.

2. Odziały wojewódzkie NFZ ogłoszą konkursy dla szpitali na realizację programu lekowego „Leczenie przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego (CTEPH)”.

3. Szpitale (te które będą zainteresowane) przystąpią do konkursu, składając odpowiednie dokumenty oraz podpiszą umowę z NFZ na realizację programu lekowego. Po spełnieniu wyżej wymienionych warunków, placówki medyczne będą mogły rozliczać sięz NFZ w ramach programu lekowego i dopiero wtedy będzie można powiedzieć, że program lekowy działa.

Warszawa, sierpień 2015 r.