TRENING GIGANTÓW DO UTRATY TCHU…

 Z okazji 6. Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego drużyna futbolu amerykańskiego oraz gwiazdy spotkały się się na specjalnym treningu dla chorych na nadciśnienie płucne

Polskie Stowarzyszenie Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół już po raz 6. zorganizowało akcję edukacyjno-informacyjną z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego. W tym roku akcję wsparła drużyna futbolu amerykańskiego WARSAW EAGLES.

11 maja 2017 r. w ogrodzie Restauracji Endorfina w Warszawie członkowie drużyny WARSAW EAGLES – najstarszego w Polsce klubu futbolu amerykańskiego oraz znane osoby publiczne wzięły udział w specjalnym treningu dedykowanym chorym na nadciśnienie płucne, aby w ten sposób zwrócić uwagę na to bardzo ciężkie schorzenie i wyrazić solidarność z chorymi.

Pomimo chłodu i deszczu, oprócz przedstawicieli Stowarzyszenia, zawodników WARSAW EAGLES, na miejsce przybyło wiele znanych osób w tym aktorki: Anna Samusionek, Monika Mazur, Anna Gzyra, Julia Wróblewska, Urszula Dębska, Izabela Zwierzyńska, Agnieszka Mrozińska, prezenterka Eliza Gwiazda, sportsmenki: Karolina Pilarczyk, Mariola Bojarska-Ferenc, aktorzy: Krzysztof Wieszczek i Dawid Pokusa, tancerz Tomasz Barański oraz prezenter Sergiusz Ryczel.

Członkowie Warsaw Eagles – drużyny futbolu amerykańskiego wraz z ochotnikami spośród przybyłych gości, w trakcie krótkiego treningu, chcieli pokazać kontrast między możliwościami sportowców a ograniczeniami osób chorych na nadciśnienie płucne.

„Zdrowy człowiek poczuje trudności ze złapaniem oddechu dopiero  przy zwiększonej aktywności ruchowej, ale codzienne funkcjonowanie, w którym brakuje tchu… aż trudno sobie wyobrazić. To musi być niezwykle uciążliwe, dlatego chorych na nadciśnienie płucne możemy określić „gigantami życia codziennego”. W futbolu amerykańskim liczy się przede wszystkim siła i tempo. Choć szybkość jest nie do przeskoczenia w przypadku nadciśnienia płucnego, to podziwiam chorych za ich olbrzymią wytrzymałość i konsekwencję”  –  mówił Michał Gralewski, manager drużyny Warsaw Eagles

Pomimo niesprzyjającej pogody, wydarzenie przyciągnęło uwagę dziennikarzy i reporterów z agencji informacyjnych, dzienników, tygodników oraz mediów medycznych i zdrowotnych – łącznie ok. 36 osób. Dziennikarze rozmawiali z Alicją Morze – prezesem Stowarzyszenia, Agnieszką Bartosiewicz – wiceprezesem oraz z ekspertami, honorowymi gośćmi wydarzenia:  prof. dr hab. n. med. Adamem Torbickim, Kierownikiem Kliniki Krążenia Płucnego i chorób Zakrzepowo-Zatorowych CMKP w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku oraz Ordynatorem Oddziału Kardioangiologii w ECZ, a także z prof. Marcinem Kurzyną  z Kliniki Krążenia Płucnego i Chorób Zakrzepowo-Zatorowych w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku, którzy w swych wypowiedziach podkreślali, że szybkie rozpoznanie tętniczego nadciśnienia płucnego ma kluczowe znaczenie dla przebiegu choroby i skuteczności podejmowanego leczenia.

Tak jak w roku ubiegłym prof. Marcin Kurzyna podjął nowe wyzwanie i „w pełnym rynsztunku” zawodnika futbolu amerykańskiego pokonał tor treningowy. Całe wydarzenie wspierali i aktywnie brali w nim udział uczniowie z LVIII Liceum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

W tym roku w obchodach Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego (ŚDNP) bierze udział ponad 80 organizacji pacjenckich z całego świata. Chorzy, ich rodziny oraz znajomi przyłączają się do obchodów ŚDNP poprzez umieszczanie zdjęć splecionych dłoni, metaforycznie symbolizujących płuca, na profilu organizacji pacjenckich lub swoich profilach na Facebook’u, Instagramie czy Twitterze z podpisem #GlobalWave4PH. Akcja poparcia „Do utraty tchu dla nadciśnienia płucnego” potrwa do końca maja br.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznej akcji Stowarzyszenia.