Światowy Dzień Nadciśnienia Płucnego – podsumowanie akcji

Mozaika 1

Od 2012 roku, dzień 5 maja jest Światowym Dniem Nadciśnienia Płucnego, a maj jest miesiącem edukacji o tej chorobie.

W tym roku po raz pierwszy znane miejsca w 10 polskich miastach rozbłysły na niebiesko. To symboliczny kolor chorych na nadciśnienie płucne, którzy w zaawansowanym stadium choroby mają sine, przypominające niebieski kolor, usta.

W ramach akcji “Miasta na niebiesko” podświetliły się dla nas:

 • Molo w Kołobrzegu
 • Urząd Miasta w Kołobrzegu
 • Fontanna Neptuna w Gdańsku
 • Filharmonia w Szczecinie
 • Spodek w Katowicach
 • Stadion Arena w Lublinie
 • Kładka ojca Bernatka w Krakowie
 • Palmiarnia w Zielonej Górze
 • Stadion Wrocław
 • Wieża Ciśnień w Bydgoszczy
 • Muzeum Częstochowskie
 • Rzeźby Balansujące na Starym Rynku w Częstochowie

Bardzo dziękujemy Prezydentom wszystkich miast, którzy nas wsparli w tej akcji. Mamy nadzieję, że przyczyni się ona do szybszej diagnostyki tej choroby i rozpoczęcia właściwego leczenia.

Molo w Kołobrzegu
Urząd Miasta Kołobrzeg
Fontanna Neptuna w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Fot. Cezary Aszkiełowicz
Spodek Katowice
Stadion Arena Lublin
Kładka Ojca Bernatka w Krakowie
Fot. Jan Graczyński
Palmiarnia Zielona Góra
Stadion Wrocław
Wieża Ciśnień w Bydgoszczy
Fot. Robert Sawicki
Rzeźby Balansujące na Starym Rynku w Częstochowie

Jedną z akcji edukacyjnych, zorganizowanych w ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego, była konferencja online pt. „Codziennie bez tchu – co powinniśmy wiedzieć o nadciśnieniu płucnym?”. Konferencję poprowadził red. Patryk Kuniszewicz.
Wzięli w niej udział eksperci, którzy na co dzień towarzyszą nam w naszych zmaganiach i pomagają w walce z chorobą:

– Prof. dr hab. n. med. Adam Torbicki, Konsultant Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku
„Możliwości leczenia nadciśnienia płucnego: wczoraj, dziś, jutro”.
Usłyszeliśmy interesującą historię leczenia nadciśnienia płucnego. Szczególnie ważne dla nas, pacjentów, były informacje dotyczące perspektyw na bliższe i nieco późniejsze jutro: nowe leki oraz przeszczepy płuc wykorzystujące rusztowania płuc świńskich.

– dr n. med. Małgorzata Żuk z Kliniki Kardiologii w Instytucie Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka „Nadciśnienie płucne dotyczy także dzieci: diagnostyka i leczenie”.
Wykład uświadomił słuchaczy, że dzieci to nie mały dorosły, że nadciśnienie płucne u dzieci wciąż pozostaje ogromnym wyzwaniem dla kardiologów dziecięcych, a leczenie opracowane dla dorosłych wymaga odpowiedniej modyfikacji.

– Milena Dzienisiewicz, psychoonkolog, z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku
„Życie z nadciśnieniem płucnym – znaczenie wsparcia psychologicznego dla pacjentów i ich bliskich”.
Pani Milena Dzienisiewicz zwróciła uwagę na ważną rolę wsparcia psychologicznego, na cele pomocy psychologicznej oraz na objawy, które powinny nas skłonić do szukania takiej pomocy.

TEST SŁOMKI – SPRAWDŹ JAK CZUJĄ SIĘ CHORZY Z NADCIŚNIENIEM PŁUCNYM

Stowarzyszenie nagrało specjalny filmik, w którym główną rolę odegrała Marta Mrozek, wiceprezes naszego stowarzyszenia. Filmik ma zachęcać wszystkich oglądających do wykonania tzw. „testu słomki”. Ten test ma pokazać zdrowym ludziom jak czuje się osoba chora na nadciśnienie płucne.

Wyzwania podjął się polski siatkarz i trener siatkarski – Piotr Gruszka. Specjalnie dla nas nagrał filmik, w którym zrobił “test słomki”.

Następstwem zorganizowanej przez nas akcji “Miasta na niebiesko” oraz konferencji online były wywiady w radiu i telewizji z lekarzami zajmującymi się leczeniem nadciśnienia płucnego. Razem było ponad 440 publikacji. Poniżej linki do kilku z nich.

W radiu Parada gościem był prof. dr hab. n. med. Jarosław Kasprzak, Kierownik Katedry Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

W TVP3 Regiony wywiadu udzielił prof. dr hab. n. med. Marcin Kurzyna z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.

W Pytaniu na śniadanie w TVP2 wystąpili dr n. med. Szymon Darocha z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku oraz Marta Mrozek, wiceprezes stowarzyszenia.

Pytanie na śniadanie o nadciśnieniu płucnym

W Radiu dla Ciebie na pytania odpowiadali: dr n. med. Szymon Darocha oraz psychoonkolog Milena Dzienisiewicz.

Radio dla Ciebie o nadciśnieniu płucnym

Na koniec obchodów ŚDNP wsparł nas Tomasz Mrozowicz, trener personalny. Podczas jednego z treningu wraz z grupą uczestników, wszyscy wykonali „test słomki”. Przez minutę robili przysiady w coraz szybszym tempie, oddychając tylko przez słomkę, z zatkanym nosem. Bardzo dziękujemy za wsparcie i pomoc.

Jak widać nawet pandemia COVID-19 nie powstrzymała naszych działań w rozpowszechnianiu informacji wiedzy na temat naszej choroby. Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nas wsparli w organizowaniu Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego.