“Grajmy do utraty tchu”

 

„GRAJMY DO UTRATY TCHU” DLA CHORYCH NA NADCIŚNIENIE PŁUCNE – to było hasło tegorocznych obchodów MIĘDZYNARODOWEGO DNIA NADCIŚNIENIA PŁUCNEGO.

16 maja 2015 r. w Pasażu Wiecha w Warszawie, gwiazdy świata muzyki, sportu, mediów oraz wielu mieszkańcow, do utraty tchu wspierali chorych na nadciśnienie płucne. Tego dnia, w geście solidarności z członkami Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym, wielu sympatyków Stowarzyszenia przejechało na rowerach stacjonarnych łącznie prawie 190 km, czyli odległość taką jak z Warszawy do Białegostoku.

Specjalnie dla wszystkich chorych na nadciśnienie płucne, do utraty tchu, zagrał też zespół ŁZY, którego lider, Adam Konkol, od lat choruje na Tętniczne Nadciśnienie Płucne. Do akcji włączyli się również sportowcy uprawiający Cross-fit z Cross-Fit DOC oraz grupa trenująca sztukę walki defendo. W trakcie kilkugodzinnej akcji wolontariusze rozdawali ulotki na temat choroby. W tegorocznej akcji uczestniczyli także czołowi przedstawicieli polskiej kardiologii: Prof. Adam Torbicki, Kierownik Kliniki Krążenia Płucnego i Chorób Zakrzepowo-Zatorowych CMKP Europejskie Centrum Zdrowia Otwock oraz Prof. Piotr Hoffman, Kierownik Kliniki Wad Wrodzonych Serca w Instytucie Kardiologii, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Polskie Stowarzyszenie Osób z Nadciśnieniem Płucnym, wspólnie z 30 organizacjami pacjenckimi z całej Europy, stale pracuje nad zwiększeniem świadomości i propagowaniem działań mających na celu poprawę trafności diagnoz, skuteczności leczenia i jakości opieki w przypadku osób cierpiących na nadciśnienie płucne. Na całym świecie, co roku w maju odbywają się różnego rodzaju wydarzenia i akcje mające na celu nad zwiększenia świadomości i propagowaniem działań zmierzających do poprawy trafności diagnoz, skuteczności leczenia i jakości opieki u osób cierpiących na nadciśnienie płucne. W 2015 roku Światowy Dzień Nadciśnienia Płucnego obchodzony jest w 41 państwach: w 26 w Europie oraz w USA, Kanadzie, Australii, 9 krajach Ameryki Środkowej i Południowej, Chinach, Arabii Saudyjskiej i Emiratach Arabskich. Więcej informacji o akcjach w innych krajach na stronie: www.phaeurope.org.

 Zdjęcia: Łukasz Widziszowski