IX Ogólnopolska Konferencja Sekcji Krążenia Płucnego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego – Katowice 2019

17.

Od 21 do 23 listopada 2019 roku w Katowicach miała miejsce IX Ogólnopolska Konferencja SKP PTK, w której brało udział także nasze Stowarzyszenie. Przed Konferencją, w Parku Kościuszki, odbyły się, zawody o puchar Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół. Mimo niesprzyjającej aury do biegu przełajowego na dystansie 2800 m stanęli najbardziej twardzi zawodnicy. W zaciętej rywalizacji zwyciężył mgr Ludwik Borecki, drugie miejsce zajął dr n. med. Stanisław Jankiewicz, a trzecie mgr Katarzyna Kuliga-Skrobiś. Wszystkim uczestnikom zawodów wręczono pamiątkowe medale a zwycięzca otrzymał efektowne, kryształowe trofeum w kształcie serca.

Wyjątkowym wydarzeniem podczas Konferencji było wręczenie statuetki „Rycerza Prawego Serca” prof. Hiromiemu Matsubarze. Prof. Hiromi Matsubara to światowej klasy, japoński ekspert o największym doświadczeniu w balonowej angioplastyce tętnic płucnych (BPA). Obecnie zabiegi BPA wykonywane są jedynie w kilku ośrodkach leczących nadciśnienie płucne w Europie, w tym także w Polsce. Dzięki prof. Matsubarze, Polska jako trzeci kraj na świecie, po Japonii i Norwegii, od 16 lipca 2013 roku wykonuje te zabiegi.

Przez cały czas trwania Konferencji w strefie otwartej funkcjonowało stoisko naszego Stowarzyszenia, na którym można było dowiedzieć się więcej o naszej działalności.