Podsumowanie „Światowych Dni Nadciśnienia Płucnego”

2

Dzień 5 maja to dla Pacjentów z nadciśnieniem płucnym szczególny dzień. Tego dnia na całym świecie obchodzone są Światowe Dni Nadciśnienia Płucnego. Wiele osób angażuje się dla chorych, chcąc zwrócić uwagę, jak rzadka jest nasza choroba. Przez cały maj staraliśmy się robić akcje edukacyjne dotyczące podniesienia świadomości o np.
W tym roku ponownie udało nam się zaangażować niektóre miasta, aby podświetliły się na niebiesko – Wrocław, Bielsko – Biała, Szczecin, Katowice, Gdańsk, Wałbrzych, Częstochowa oraz Lublin – w godzinach wieczornych widać było piękne, niebieskie obiekty na znak solidarności z chorymi.
We Wrocławiu, w salonach samochodowych AGP pracownicy ubrani w koszulki stowarzyszenia rozdawali ulotki o chorobie oraz robili testy słomki. Wielu z nich nie mogło uwierzyć, jak ciężko nam się oddycha. Niektórzy pracownicy próbowali wejść po schodach oddychając przez słomkę, jednak po kilku stopniach rezygnowali ze względu na trudności z oddechem i zmęczeniem.
W tym dniu był z nami piłkarz Rafał Gikiewicz, aktorka Klaudia Kąca – Jasic oraz wrocławski aktor Mariusz Węgłowski, który nagrał dla nas film o chorobie.
Nasza pacjentka p. Marzena przeprowadziła akcję edukacyjną w Urzędzie Miasta w Ziębicach, gdzie oczywiście namawiała pracowników do oddychania przez słomkę.
Również lekarze i fizjoterapeuci z wrocławskiego szpitala zaangażowali się w akcję.
W gminie Długołęka pod Wrocławiem, pracownicy urzędu mogli się dowiedzieć co oznacza nadciśnienie płucne, również chętnie brali udział w testach słomki.
Udało nam się zaangażować rodziny, przyjaciół i znajomych do wspólnych zdjęć, oczywiście każdego prosząc o zrobienie testu słomki.