TEST SŁOMKI – RYNEK PODGÓRSKI – KRAKÓW

IMG 3423 Scaled

 20 maja 2023 roku odbyła się akcja edukacyjna na Rynku Podgórskim 
w Krakowie, podczas której zachęcaliśmy  przechodniów do zrobienia „testu słomki”. 

Po co? Dzięki temu specjalnemu testowi, każdy kto go wykona może przez chwilę odczuwać, to z czym chorzy na nadciśnienie płucne zmagają się na co dzień.

Licznym przechodniom opowiadaliśmy o tym, czym jest nadciśnienie płucne, jak wygląda „codzienne życie bez tchu”, odpowiadaliśmy wtedy na wiele pytań: co czujemy? jakie mamy objawy? co sprawia nam trudność i dlaczego? czy każdy może zachorować na nadciśnienie płucne i gdzie się leczyć? W akcji wzieli udział członkowie stowarzyszenia i ich bliscy oraz studenci medycyny.

Oba te wydarzenia poprzedzały filmy oraz  artykuły na temat nadciśniena płucnego opublikowane w prasie lokalnej i na youtube, m.in.:

prof. Grzegorz Kopeć  „Patrzę z optymizmem na przyszłość leczenia nadciśnienia płucnego”

Barbara Bieniasz – Skarbnik Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół – opowiedziała o Stowarzyszeniu – historia, cele  i plany organizacji.

https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/wywiady/323490,patrze-z-optymizmem

https://www.krakow.pl/aktualnosci/271271,202,komunikat,zadbaj_o_swoje_cisnienie.html

Zachęcmy również do zapoznania się ze wzruszającymi historiami pacjentów z nadciśnieniem płucnym, ukazanymi z różnych perspektyw:

młodej kobiety – mamy, która tuż po urodzeniu dziecka, dowiaduje się o tym, że jest chora:

„Diagnoza mnie nie załamała”

https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/wywiady/323488,diagnoza-mnie-nie-zalamala

 mężczyzny, chorującego na nadciśnienie płucne od 17 lat:

„Miałem szczęście, że trafiłem na takiego lekarza”

https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/wywiady/323489,mialem-szczescie-ze-trafilem-na-takiego-lekarza

„Najważniejsze, że mam rodzinę – syna, który rósł z moją chorobą, żonę, która mnie cały czas wspiera. Głupio może to zabrzmi, ale choroba sprawiła, że jesteśmy bardzo zżyci.” –  tak o swoich przeżyciach opowiada Mariusz.

Niewątpliwie wszystkim po diagnozie radykalnie zmienia się życie, chorzy i ich bliscy muszą przeorganizować codzienność. Jest to bardzo trudne wyzwanie nie tylko dla samych pacjentów, ale także ich rodzin  przyjaciół. Ważne, aby o tym rozmawiać i wspierać się wzajemnie. Budowaniu i pogłębianiu takich relacji służą spotania pacjentów.