Warsztaty dla chorych na nadciśnienie płucne i ich opiekunów – Poznań 2017

22141275 1950041445269813 5221285400271117072 N

W sobotę, 30 września w Poznaniu, odbyły się kolejne warsztaty dla chorych z nadciśnieniem płucnym i ich opiekunów. Tym razem osoby biorące udział w warsztatach mogły wysłuchać wykładów lekarzy z I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz z Kliniki Kardiologii, Nefrologii i Nadciśnienia Tętniczego Wieku Rozwojowego Szpitala Klinicznego im K. Jonschera Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz przedstawicieli Stowarzyszenia.

Uczestników spotkania powitała Pani Prof. Tatiana Mularek-Kubzdela oraz Alicja Morze – Prezes Stowarzyszenia. Po obejrzeniu krótkiego filmu „Walka o oddech”, Alicja Morze oraz Agnieszka Bartosiewicz przedstawiły zarys działalności Stowarzyszenia. Następnie Pani prof. Tatiana Mularek-Kubzdela wystąpiła z wykładem, gdzie opisała tętnicze nadciśnienie płucne oraz zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne. Po wykładzie, zaprezentowano film pt.: „Gra w klasy”, gdzie znani kardiolodzy (Prof. Marcin Kurzyna, Prof. Piotr Hofmann, Prof. Adam Torbicki i Prof. Piotr Podolec) oraz lider zespołu Łzy, Adam Konkol, przedstawili grając na instrumentach klasy czynnościowe, obrazując jak może zmieniać się stan chorego na nadciśnienie płucne.

W kolejnej części spotkania dr n. med. Alina Rzeźnik-Bieniaszewska zaprezentowała zagadnienia związane z tętniczym nadciśnieniem płucnym u dzieci, zaś dr Magdalena Janus omówiła współczesne metody leczenia nadciśnienia płucnego. Następnie dr Katarzyna Małczyńska-Rajpold zaprezentowała wykład „Co wolno, a czego nie wolno pacjentom z nadciśnieniem płucnym”, gdzie omówione został między innymi wyniki ankiety przeprowadzonej wśród pacjentów i ich opiekunów. Ostatni zabrał głos dr Stanisław Jankiewicz, który opowiedział o aktywności fizycznej osób chorych na nadciśnienie płucne. Po krótkim wprowadzeniu, doktor zaprosił swoją pacjentkę, Panią Annę Kowalską do przedstawienia swojej historii i opowiedzenia o tym jak radzi sobie w codziennym życiu, nie rezygnując z aktywności fizycznej.

Po serii wykładów był czas na najczęściej zadawane pytania przez pacjentów:

  • Czy mogę zajść w ciążę?
  • Czy powinienem/powinnam się szczepić?
  • Czy mogę latać samolotem?
  • Czy tlenoterapia jest wskazana?

Każde pytanie zostało szczegółowo omówione i wyjaśnione przez lekarzy.

Każde warsztaty to również doskonała okazja do dyskusji i wymiany doświadczeń z innymi chorymi, a  także szansa na bezpośrednią rozmowę z ekspertami.